Pokój uczennicy i ucznia wymaga naszej specjalnej uwagi, ponieważ oprócz względów estetycznych dochodzą te praktyczne – czyli jak sprawić, by pokój naszego dziecka skłaniał do nauki? I czy to w ogóle możliwe?

 

Przy urządzaniu pomieszczenia dla dziecka w wieku szkolnym musimy wziąć pod uwagę elementy standardowe takie jak: kolory dominujące, tkaniny i ich wzory, wygodę spania, ilość miejsca do przechowywania ubrań, zabawek i tu zaczynają się schody… Uczeń potrzebuje specjalnych sprzętów: ergonomicznego biurka, dobrego oświetlenia miejsca do pracy, szafek na książki i przybory szkolne, wygodnego krzesła, zamieszanie jest coraz większe, dochodzą mapy, globusy, komputer…

Naszym zadaniem jest więc nie przeładować wnętrza i urządzić je tak, aby w tym szkolnym zamieszaniu uczeń miał możliwość złapania oddechu, spokojny kąt sprzyjający skupieniu i jednocześnie miejsce własne, zgodne z upodobaniami i ulubionymi motywami.

Prace dekoracyjne proponujemy poszerzyć o zagadnienia techniczne, a wszystko ująć w kilka punktów:

1. Zaczynamy od tkanin (tkaniny to nasza pasja, więc jak inaczej :)). Razem z dzieckiem wybierz tkaniny, które mu się podobają. To ogromnie ważne, żeby mały człowiek miał poczucie, że jego zdanie się liczy. Wybierzcie parę wzorów, aby rozpatrzyć je pod kątem użyteczności w pokoju ucznia. Odrzućcie wzory krzykliwe, zbyt pstrokate i wprowadzające chaos. Takie tkaniny być może przydadzą się w pokoju nastolatka, ale nie pierwszoklasisty. Tkaniny dekoracyjne pasujące do pokoju ucznia będę spokojne, z delikatnym wzorem i niezbyt dużą ilością kolorów. Ważne, żeby wzór podobał się dziecku, ale jednocześnie nie był krzykliwy i nie przyciągał cały czas naszej uwagi. Jeszcze mała podpowiedź: wybieraj wzór, którego nie trzeba będzie zmienić za rok, tzn., żeby nie był zbyt infantylny, ale pasował też do wnętrza 10-12-latka. Wzór zasłony w misie akceptowany przez 7-latka niekoniecznie dotrwa do wieku 10 lat.

2. Następny jest kolor ścian. Jeśli masz już tkaninę główną wybierz na niej kolor, który najbardziej się Wam podoba i wykorzystaj go na ścianach. Do pokoju ucznia dobieraj kolory raczej spokojne takie jak błękity, zielenie, pastelowe, rozjaśnione, beże i biel. Unikaj krzykliwych pomarańczy, czerwieni, ostrego różu. Każdy kolor można zastosować w bardziej delikatny sposób. Stosuj dekoracje kombinowaną – większą część ścian pomaluj kolorem spokojnym, a elementy mniejsze ulubionąym różem, czy fuksją. To nie musi być nudne wnętrze!

3. Dodatki i pomysły:

  • stosuj jak najwięcej szafek zamkniętych – nie bedzie widać bałaganu 🙂
  • dodaj parę dekoracyjnych dodatków z tkaniny – wnętrze będzie przytulne i miłe jak łóżko będzie ubrane w poduchy i narzutę, a na ścianie zawiśnie proporczyk. Jeśli wybierzesz tkaniny z tej samej kolekcji co tkanina główna królująca na oknie to będziesz miał pewność, że wszystko do siebie pasuje, a kolory się nie „gryzą”
  • ulubione triki dzieci w wieku szkolnym to tablice magnatyczne, ścianki pomalowane specjalną, czarną farbą do rysowania kredą, tapety z wzorem mapy świata, zbawne organizery ścienne, miejsa na trofea i pamiątki
  • ważne jest nie tylko oświetlenie biurka, ale i miejsca, w ktorym dziecko czyta książki na dobranoc – lampka nocna o odpowiedniej mocy jest niezbędna
  • popularne motywy wzorów tkanin, tapet, czy bezpośrednio nanoszone na ściany pokoju ucznia to litery, cyfry, mapy, książki, plany miast, ilustracje z encyklopedii, np. budowa roślin itp.

A teraz powodzenia!

Tkaniny dostępne na www.miniroom.pl

Podziel się